&


خبرگزاري فارس - فرار رو به جلوي آقاي معاون با استعفاي توييتري/ کاش به جاي تمسخر از ظرفيت «طب سنتي» استفاده مي کرديد
  


 • خبرگزاري فارس - فرار رو به جلوي آقاي معاون با استعفاي توييتري/ کاش به جاي تمسخر از ظرفيت «طب سنتي» استفاده مي کرديد

  گروه سلامت خبرگزاري فارس - چند روز قبل سعيد نمکي وزير بهداشت در نشستي با روساي مراکز درماني استان اصفهان، پس از تشريح اقدامات مهم وزارت بهداشت طي چند ماه گذشته و توضيح درباره محدوديت‌هاي جديد کرونا به نقش تحقيقات در اين حوزه پرداخت و با انتقاد از اين موضوع که طي سال‌هاي اخير در حوزه تحقيقات وزارت بهداشت اقدامات عملي چنداني صورت نگرفته و تحقيقات تنها منجر به انتشار مقالات شده است از اين روند گلايه کرد.


  وي در ادامه با بيان اينکه به عنوان وزير عمل‌گرا روي حرف مفت غش نمي‌کنم، گفت: اگر مقاله‌اي امروز مفيد نبود کنار گذاشته مي‌شود، اما بايد بدانم فردا و فرداها مي‌تواند مفيد باشد. پولي که کشورهاي ديگر براي تحقيقات مي‌گذارند خيلي بيشتر از ما است، ولي يک بخش خصوصي هم در کنار آنها است تا تحقيقات کاربردي باشد، بنابراين از جامعه تحقيقاتي کشور انتظار دارم تحول بنيادين در نگاه به پژوهش داشته باشند که اگر اين اتفاق نيفتاد اين مقالات بي‌نتيجه است.


  وزير بهداشت با اشاره به اينکه هنوز تحقيقات در کشور مساله‌محور و جامعه‌محور نيست، تاکيد کرد که  "نظام تحقيقاتي دانشگاهي کشور چه کرده است؟ در مورد کرونا يک مدل به من بدهيد که پيش‌بيني‌ها درست بوده باشد. تحقيقات کاربردي در حوزه سلامت نداريم و تا زماني که تحقيقات کشور مقاله‌محور باشد، راهگشاي مشکلات نخواهند بود و هيچ وزير بهداشتي نمي‌تواند براي آينده کشور از اين تحقيقات بهره ببرد."


  همين اظهارات نمکي نشان مي‌داد که عملا وزارت بهداشت طي 8 ماهه گذشته در حوزه تحقيقات با مشکلات جدي مواجه بوده است، به طوري که وزير بهداشت در همان روزهاي ابتدايي بحران يعني اواسط اسفند ماه اين ماموريت را به معاون تحقيقات وزارت بهداشت مي‌دهد که تحقيقات اين معاونت به رياست دکتر ملک زده بايد در بحران کرونا به موضوعاتي نظير سن ابتلا، دلايل ابتلاي مردم به بيماري و تغيير رفتارهاي ويروس، عوارض اجتماعي و . تمرکز داشته باشد.


  وزير بهداشت در ادامه گلايه‌هاي خود در دانشگاه علوم پزشکي اصفهان به اين موضوع اشاره مي‌کند که تاکنون هيچ پاسخي از اين معاونت دريافت نکرده است و اين درخواست پس از گذشت 8 ماه از شروع بحران در کشور بي پاسخ مانده است!  *تمسخر طب سنتي توسط معاون تحقيقات


  گلايه‌هاي صريح نمکي در اين جلسه باعث شد تا معاون تحقيقات وزارت بهداشت در حرکتي عجيب و به نوعي فرار رو به جلو متن استعفاي خود را در شبکه‌هاي مجازي منتشر شد تا شايد از اين طريق بتواند بر انتقادات وارده به عملکرد چند ساله‌اش سرپوش بگذارد؛ ناگفته نماند که با شروع بحران کرونا اغلب کشورهاي شرق آسيا و حتي برخي از کشورهاي اروپايي تيم‌هايي را مامور تحقيق در حوزه طب سنتي کردند تا از اين طريق بتوانند از ظرفيت طب سنتي در حوزه درمان بيماران مبتلا به کرونا استفاده کنند حتي برخي از اين کشورها توانستند با استفاده از اين طب مکمل روش‌هاي خوبي براي بهبود بيماران مبتلا به کرونا ابداع کنند. بر اساس برخي اظهارات محققان چيني درمان‌هاي طب سنتي توانست حدود 80 درصد در بهبود بيماران مبتلا به کرونا نقش داشته باشد.


  شايد بتوان گفت يکي از اصلي‌ترين دلايل فرصت سوزي کشورمان در حوزه  استفاده از طب سنتي در درمان کرونا حضور ملک‌زاده بر مسند معاونت تحقيقات وزارت بهداشت بود، به دليل اينکه وي نه تنها اعتقادي به حوزه درمان‌هاي مکمل نداشت بلکه در اظهاراتي جنجال برانگيز به تمسخر اين حوزه پرداخته بود که همين موضوع با واکنش بسياري از متخصصان اين حوزه مواجه شد، در حالي‌که طبق سند ملي گياهان دارويي مصوب 1392، 5 درصد از کل پژوهش‌هاي کشور بايد در حيطه طب سنتي و گياهان دارويي باشد، برخي شواهد نشان مي‌دهد که بودجه‌اي بسيار ناچيز براي پژوهش‌هاي اين حوزه در نظر گرفته شده بود.


  اين موضوع همه انتقادهاي وارده به معاونت تحقيقات وزارت بهداشت در بحران کرونا نيست و چراغ سبز ملک‌زاده به برخي شرکت‌هاي دارويي براي واردات و توليد برخي داروهاي شيميايي که هنوز اثربخشي آنها به طور کامل تاييد نشده است نيز جاي بحث و بررسي دارد که در اين مجال نمي‌گنجد.


  *حمايت پزشک آقاي روحاني از ملک زاده!


  يکي ديگر از نکاتي که در ماجراي استعفاي ملک‌زاده نبايد از آن به سادگي گذشت، استعفاي علي نوبخت نايب رئيس و دبير شوراي مي بيماري کرونا بود که با اين استعفا تلاش کرد حمايت‌هاي خود را از وزير بهداشت سلب کند. هرچند که گلايه‌هاي چند روز گذشته نمکي نشان مي‌داد برخي از اعضاي ستاد کروناي وزارت بهداشت نه تنها همکاري لازم را براي مديريت اين بيماري نداشته‌اند بلکه فقط با نشستن بر مسندي به دنبال رسيدن به اهداف خود بوده‌اند، استعفاي نوبخت آن هم در شرايطي که قرار است محدوديت‌هاي جديد کرونا در کشور اجرايي شود جاي تأمل دارد و اين سوال را در اذهان عمومي شکل مي‌دهد که استعفاي وي چيزي جز تلاش براي ضربه زدن به سلامت مردم و برنامه‌ريزي‌هاي وزارت بهداشت بوده است؟


  *چند سوالي که بايد پاسخ داده شود!


  پس از استعفاي ملک زاده سيد مويد علويان استاد بازنشسته دانشگاه و دانشمند برتر منتخب فرهنگستان علوم پزشکي ايران در نامه‌اي به وزير بهداشت از اين اتفاق استقبال کرده و به مرور چند نکته پرداخته است که لازم است دکتر ملک‌زاده پاسخي شفاف به آنها ارائه دهد.


  1. بحث شفاف نبودن بودجه‌هاي تحقيقاتي نيماد و عدم توزيع عادلانه بودجه‌هاي پژوهشي در کشور.


  2. بحث تصدي همزمان دو شغل از سوي برخي مسوولين و تضاد منافع و تاسيس شرکت هاي دارويي و رانت در فروش داروي مايجتاج مردم.


  3. بحث اعلام ايمني گله اي به عنوان يک سياست اشتباه در کنترل کرونا که منجر به مرگ بسياري از ايرانيان تا امروز شده است.


  4. عدم مشخص بودن جهت‌گيري تحقيقات کرونا و عدم پيگيري اولويتهاي مهم در پاسخ به سوالات مهم اپيدميولوژيک و تمرکز بر کارآزمايي‌هاي باليني و عدم توجه به وم ملحق شدن به طرحهاي تحقيقاتي در زمينه واکسن با کشورهاي اروپايي و آمريکايي و چين و روسيه. اين کوتاهي در عدم ملحق شدن به طرحهاي تحقيقاتي جهاني در واکسن کرونا و تمرکز بر افزايش مطالعات کازمايي باليني يک اشتباه تاريخي است و بايد پيگيري حقوقي شود.


  5. بحث عدم توجه به اخلاق در پژوهش هاي صورت گرفته در مراکز وابسته به معاونت تحقيقات و ايجاد الگوي نامناسب مبارزه با تقلب در بين پژوهشگران کشور به ويژه معضلاتي مانند فضاحت علمي خروج 67 مقاله از نيچر.


  6. ايجاد شرايط نامتعارف و بسيار پيچيده براي ارزشيابي اعضا هيات علمي و دانشجويان کشور و توجه به کميت علم و H index بجاي تحقيقات کاربردي.


  انتهاي پيام/


    


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

عکس آقای خامنه ای

آخرین جستجو ها

tazehhh اف تي خبرyoumovies Valerie تجارت بين الملل سعدي دانستني‌هاي ايربگ خودرو Wanda Betty مشاوره تلفني Ezra Dustan