&


نهضت اساتيد بسيجي اصفهان در مهار کرونا / از آموزش محله محور تا مطالبه گري از مسئولان در مقابله با کوويد 19
  


 • نهضت اساتيد بسيجي اصفهان در مهار کرونا / از آموزش محله محور تا مطالبه گري از مسئولان در مقابله با کوويد 19


  گروه دانشگاه خبرگزاري دانشجو، اعظم ذوالفقاري منظري؛ * از شيوع کرونا در دنيا يک سال مي‌گذرد و اين ويروس منحوس همچنان انسان‌ها را درگير خود کرده است. سياست‌ها و تدابير دولت‌هاي مختلف هم نتوانسته از شيوع بيشتر آن جلوگيري کند و اکنون آمار مرگ و مير روزانه از اين بيماري در جهان به بيش از 9 هزار نفر رسيده است. تاکنون بيشتر از 52 ميليون نفر به اين بيماري مبتلا شده اند و بيشترين آمار ابتلاي روزانه اکنون به حدود بيش از 613 هزار نفر رسيده است. اين رکوردشکني نشان از آن دارد که اين ويروس باهوش و مخرب قصد ندارد به اين سادگي‌ها مهار شود.

  از زمان شيوع اين بيماري، بسياري از پژوهش‌هاي دانشگاهي مسير جديدي را انتخاب کرده اند. پژوهشگران بسياري به دنبال کشف راه‌هايي براي مهار اين بيماري بوده اند و برخي محققان هم همت خود را گذاشتند تا ابزار‌هايي براي ضدعفوني کردن دست ها، سطوح و وسايل بسازند تا راه مردم را براي جلوگيري از ابتلا به کرونا، ساده‌تر کنند. در اين ميان اساتيد بسيجي در استان اصفهان، چند کارگروه براي رسيدگي به وضعيت اين بيماري و کمک به مردم تشکيل داده اند. اين کارگروه‌ها به نام کميته‌هاي بهداشت، بيوتروريسم، معنوي و اجتماعي تشکيل شده و هر يک از جنبه اي، مقابله با کوويد 19 را سرلوحه خود قرار داد.  استفاده از ظرفيت نخبگان براي مهار کرونا


  حميدرضا خدايي، رئيس دانشگاه آزاد گلپايگان است و مسئوليت کميته بهداشت بسيج اساتيد استان اصفهان را در مقابله با کرونا به عهده دارد. خدايي به تشريح فعاليت‌هاي اين کميته مي‌پردازد و مي‌گويد: بسيج اساتيد استان اصفهان در تمامي مسائل مهم کشوري ديدگاه حل المسائلي داشته و با سرلوحه قرار دادن فرمايشات مقام معظم رهبري؛ با بهره گيري از نخبگان متعهد علمي، ضمن بررسي همه جانبه‌ مسائل، نسبت به بيان ديدگاه، بصيرت افزايي، مطالبه گري و ارائه راهکار اقدام مي‌کند.


  نهضت استادي بسيج اساتيد اصفهان در مهار کرونا / از آموزش محله محور تا مطالبه گري و انتقاد از عملکرد ضعيف مسئولان در مقابله با کوويد 19


  او ادامه مي‌دهد: براين اساس، همزمان با همه گيري کرونا، نهضت استادي بسيج اساتيد در استان اصفهان، بنابر فلسفه ذاتي خود، نسبت به تشکيل کارگروه‌هاي تخصصي براي مبارزه با اين ويروس در اسفند 98 اقدام کرد.

  خدايي به تشريح فعاليت‌هاي کميته بهداشتي مي‌پردازد و مي‌گويد: اعضاي اين کميته در سه زمينه مهم آموزش بهداشت، مطالبه گري‌هاي دوران کرونا از مسئولان و همه گيري شناسي و درمان اين بيماري فعاليت خود را ادامه دادند و جلسات متعددي را برگزار کردند.  فرهنگ سازي براي قطع زنجيره کرونا


  رئيس دانشگاه آزاد گلپايگان به نتيجه عملياتي اين جلسات اشاره مي‌کند و مي‌گويد: از همان ابتدا سعي کرديم جلساتمان را به صورت مجازي برگزار کنيم، در آن زمان همين اقدام، نوآوري و فرهنگ سازي بود، براي ديگر استادان و مسئولان براي برگزاري جلسات و حل مشکلات مردم از راه فضاي مجازي.


  نهضت استادي بسيج اساتيد اصفهان در مهار کرونا / از آموزش محله محور تا مطالبه گري و انتقاد از عملکرد ضعيف مسئولان در مقابله با کوويد 19


  به گفته وي، اعضاي کميته بهداشتي بسيج اساتيد اصفهان، نتايج جلسات و گروه‌هاي تخصصي را در زمينه فرهنگ سازي چگونگي رعايت اصول بهداشتي، آموزش شيوه‌هاي ضدعفوني جهت جلوگيري از شيوع بيماري در محيط‌هاي دانشگاهي و تشکيل گروه‌هاي نظارتي بر اجراي دقيق شيوه ناه‌هاي بهداشتي منتشر کردند. به اين صورت، اولين گام‌ها براي جلوگيري از شيوع کرونا، صورت گرفت.


  کمک مومنانه؛ راهي براي در کنار مردم بودن


  استادان بسيجي دانشگاه‌هاي اصفهان چندين مرحله در رزمايش‌هاي کمک مومنانه و توزيع ماسک نيز شرکت کرده و بسته‌هاي اقلام بهداشتي را ميان خانواده‌هاي کم برخوردار اين استان، توزيع کردند.

  پس از آن، نوبت به مطالبه گري پيوسته و دنباله دار از وزارتخانه‌هاي مسئول بود. خدايي مي‌گويد: مطالبه گري را در خصوص دارو‌هاي توليد شده توسط متخصصان ايراني و بسيجي صورت داديم. سوال اصلي ما اين است که چرا با وجود فوت روزانه نزديک به 500 نفر از هموطنانمان، مسئولان وزارتخانه بهداشت و ديگر مسئولان کشور نسبت به اين داروها، بي اعتنايي مي‌کنند و حرفي درباره آن نمي‌زنند؟ چرا مسئولان نسبت به اثرات طب سنتي در کاهش اثرات کرونا يا حتي درمان آن، توجهي ندارند؟  نهضت استادي بسيج اساتيد اصفهان در مهار کرونا / از آموزش محله محور تا مطالبه گري و انتقاد از عملکرد ضعيف مسئولان در مقابله با کوويد 19


  وي ادامه مي‌دهد: مطالبه ديگر ما از مسئولان در خصوص شيوه صحيح قطع زنجيره کرونا از طريق قطع زنجيره‌ها و تجمعات انساني و تأکيد بر ايجاد آگاهي مردم محور در محلات و شبکه بهداشت محلي بود.


  مطالبه گري از عملکرد ضعيف مسئولان


  رئيس دانشگاه آزاد گلپايگان مي‌گويد: همچنين مطالبه گري جدي در خصوص مهار ويروس کرونا در زمان عادي سازي غيرعادي مسئولان در بازگشايي‌هاي ارديبهشت 99 و در ادامه تعلل در تصميم گيري‌هاي کنترل کننده کرونا در مرداد ماه داشتيم.

  او توضيح مي‌دهد: اصرار مسئولان بر بازگشايي حضوري مدارس در شهريور با توجه به شرايط بيماري در کشور قابل توجيه نبود و اين موضوع را به طور جدي از مسئولان پيگيري مي‌کرديم.


  همچنين استادان دانشگاه‌هاي استان اصفهان به دنبال تعطيلي شهرستان اصفهان براي شکست زنجيره کرونا در آبان 99 بودند که اين مطالبه در خبرگزاري‌هاي رسمي کشور نيز بازتاب داشت.  نهضت استادي بسيج اساتيد اصفهان در مهار کرونا / از آموزش محله محور تا مطالبه گري و انتقاد از عملکرد ضعيف مسئولان در مقابله با کوويد 19


  او مي‌گويد: همچنين نسبت به حضور بدون دليل پزشکان بدون مرز در روز‌هاي ابتدايي شيروع کرونا در کشور سوالات و انتقادات جدي به مسئولان داشتيم.


  نظارت و فرهنگ‌سازي در مراسم‌هاي مذهبي 


  شب‌هاي قدر، اولين مراسم‌هاي مهم مذهبي بود که پس از شيوع کرونا، مردم را گردهم جمع مي‌کرد. پس از آن هم عزاداري سيدالشهدا (ع) نيز مطرح بود. اما فرهنگ سازي براي رعايت پروتکل‌هاي بهداشتي و قطع زنجيره کرونا در مراسم‌هاي مذهبي، اهميتي زيادي داشت.

  خدايي درباره اين موضوع توضيح مي‌دهد: مراسم‌هاي مذهبي شب‌هاي قدر و محرم و صفر را با تأکيد بر رعايت شيوه نامه‌هاي بهداشتي به صورت مجازي و حضوري برگزار کرديم و بر رعايت پروتکل ها، نظارت مستقيم داشتيم.


  او به تأثير آموزش‌هاي محله محور براي مهار کرونا اشاره مي‌کند و مي‌گويد: توجه جدي به محله‌هاي شهرستان‌هاي استان و راه اندازي سيستم‌هاي آموزشي محله محور با بهره گيري از ظرفيت مساجد با هدف آموزش آحاد جامعه جهت قطع زنجيره کرونا نيز از سوي اعضاي کميته بهداشتي مورد توجه قرار گرفت. اين مورد مهمترين سياست نهضت استادي بسيج اساتيد است که در حال پيگيري و اجرا است.


  او خاطرنشان مي‌کند: ماحصل و برون ده جلسات کميته‌ي بهداشتي کار گروه تخصصي مبارزه با ويروس کرونا طي 8 ماه گذشته به صورت مصاحبه‌هاي منسجم در خبرگزاري‌هاي رسمي کشور نيز باز نشر شده است.

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

عکس آقای خامنه ای

آخرین جستجو ها

tahghigh احمدي کلش | معرفي گروه ها و کانالهاي تلگرام Vietnam Property Report music Mark Samantha Ryan pardisanstudy1 لوله بازکني کرج گردشگران