&


11 دليل گرفتگي بيني و چگونگي درمان آن
  


 • 11 دليل گرفتگي بيني و چگونگي درمان آن
  آفتاب‌‌نيوز :

  گرفتگي يا احتقان بيني شرايطي است که از التهاب رگ هاي خوني در قسمت سينوس ها و تورم بافت هاي بيني سرچشمه مي گيرد.


  به گزارش "هلث"، براي بهبود گرفتگي بيني بايد ابتدا دليل بروز اين شرايط را شناسايي کنيد. در ادامه با برخي از دلايل شايع گرفتگي بيني و روش هاي بهبود آن بيشتر آشنا مي شويم.


  آلرژي ها


  افزون بر خارش، عطسه و آبريزش چشم، يکي از علائم کلاسيک آلرژي ها که مي توانند به واسطه مواردي مانند گرده گياهان، گرد و غبار، کپک، و پوست حيوانات شکل بگيرند، گرفتگي بيني است. ساده‌ترين راهبرد اجتناب از اين موارد است. اگر از ابتلاي خود به آلرژي آگاه هستيد، از محرک ها پرهيز کرده يا با پوشيدن ماسک و دوش گرفتن پس از بازگشت به خانه، به ويژه در روزهاي خشک و بادي از خود محافظت کنيد.


  آنتي هيستامين هاي بدون نسخه نيز مي توانند به رفع گرفتگي بيني کمک کنند. آنها با مسدود کردن يک ماده شيميايي به نام هسيتامين که توسط سيستم ايمني آزاد مي شود و در واکنش هاي آلرژيک نقش دارد، عمل مي کنند.


  شما مي توانيد شستشوي بيني را براي پاکسازي آلرژن ها (مواد آلرژي‌زا) مد نظر قرار دهيد. شما مي توانيد از آب تصفيه شده، مقطر يا جوشيده يا از محلول يا اسپري هاي سالين بدون نسخه استفاده کنيد. اگر اين قبيل اقدامات در بهبود گرفتگي بيني موثر نبودند، تزريق آمپول هاي آلرژي را مد نظر قرار دهيد.


  سرماخوردگي و آنفلوآنزا


  گرفتگي بيني يکي از علائم مشخص سرماخوردگي و آنفلوآنزا است که به واسطه ويروس ها شکل مي گيرند. درمان ريشه کن کننده اي براي اين بيماري ها وجود ندارد و خودبخود پس از سپري شدن دوره بيماري بهبود مي يابند. با اين وجود، اگر به خوبي از خود مراقبت نکنيد، احتمال ابتلا به يک عفونت ثانويه ناشي از باکتري هايي که در مخاط راکد رشد مي کنند، وجود دارد که مي تواند حتي شرايط جدي‌تري را موجب شود.


  برخي داروهاي بدون نسخه سرماخوردگي و آنفلوآنزا حاوي مواد ضد احتقان هستند که به کاهش التهاب در رگ هاي خوني مسدود شده در بيني کمک مي کنند و آنتي هيستامين ها نيز مي توانند به رفع گرفتگي بيني کمک کنند. شستشوي بيني نيز مي تواند به پاکسازي ويروس ها و باکتري ها کمک کند.


  از ديگر مواردي که مي توانيد براي مراقبت از خود انجام دهيد مي توان به نوشيدن آب فراوان، پرهيز از الکل، و استراحت کافي اشاره کرد. کمبود خواب مي تواند اثر منفي بر سيستم ايمني بدن داشته باشد. هنگامي که بيمار هستيد، يکي از اولويت هاي اصلي شما خواب کافي است.


  سينوزيت حاد


  سينوس ها حفره هايي در جمجمه انسان هستند که به تخليه مخاط از بدن کمک مي کنند. اگر سينوس ها عفوني يا ملتهب شوند، احتمال مواجهه با گرفتگي و احساس پري در بيني وجود دارد.


  باکتري ها، ويروس ها، و آلرژن ها مي توانند موجب سينوزيت شوند. اين شرايط مي تواند حاد باشد، به اين معني که فقط چند روز تا چند هفته طول بکشد يا مزمن باشد که به سينوزيت براي 12 هفته يا بيشتر اشاره دارد.


  اگر عفونت سينوسي ناشي از باکتري ها باشد، آنتي بيوتيک ها ممکن است مفيد باشند، اما بهترين اقدامي که مي توانيد براي سينوزيت ناشي از ويروس انجام دهيد، کنترل علائم است. بهتر است از مصرف آنتي هيستامين ها پرهيز کنيد که موجب بروز خشکي مي شوند و در عوض از ضد احتقان هاي بدون نسخه که به تخليه سينوس ها کمک مي کنند، استفاده کنيد. توجه داشته باشيد که ضد احتقان ها مي توانند فشار خون را افزايش دهند، از اين رو، اگر به پرفشاري خون مبتلا هستيد پيش از مصرف آنها با پزشک خود م کنيد. اسپري هاي بيني حاوي استروئيد نيز ممکن است مفيد باشند.


  زماني که گرفتگي و پري بيني ناشي از سينوزيت حاد کاهش يافت، مخاط اضافه را با يک محلول شستشو دهنده سالين تخليه کنيد.


  سينوزيت مزمن


  زماني که سينوس هاي ملتهب يا عفوني بهتر نمي شوند، ممکن است به سينوزيت مزمن مبتلا شده باشيد که به تورم سينوس ها براي بيش از سه ماه گفته مي شود.


  اگر ضد احتقان ها، اسپري هاي بيني و روتين هاي مراقبت از خود مانند شستشوي بيني کمکي نمي کنند، ممکن است نيازمند مراجعه به يک متخصص براي تجويز دارو يا حتي انجام عمل جراحي باشيد. عمل جراحي سنتي سينوس شامل خارج کردن مقداري از استخوان و بافت براي باز شدن مسيرها و ايجاد فضاي بيشتر براي تخليه مخاط مي شود.


  سينوپلاستي گزينه ديگر است. پزشک يک بالون را درون سينوس ها وارد کرده، آن را باد مي کند تا ناحيه کشيده شود، سپس بالون را خارج مي کند.


  انحراف تيغه بيني


  گاهي اوقات گرفتگي بيني به دليل يک مهاجم خارجي شکل نگرفته و از مشکلات ساختاري دروني سرچشمه مي گيرد. انحراف تيغه بيني شايع‌ترين دليل است. اين شرايط زماني رخ مي دهد که تقسيم کننده غضروفي و استخواني بين سوراخ هاي بيني از شکل طبيعي خود خارج شده باشد که به طور معمول در نتيجه يک آسيب ديدگي مانند شکستگي بيني اين اتفاق رخ مي دهد. يکي از نشانه هاي انحراف تيغه بيني توانايي تنفس فقط از يک سمت بيني است.


  درمان به اين که تنفس تا چه اندازه تحت تاثير قرار گرفته است بستگي دارد. اگر همچنان مي توانيد نسبتا راحت تنفس کنيد، داروهاي آلرژي براي باز کردن مسيرهاي تنفسي ممکن است کمک کنند، اما افراد بسياري نيازمند عمل جراحي براي افزايش دائمي پهناي مسيرها هستند. روش هاي ترميم انحراف تيغه بيني به طور معمول سريع (30 تا 90 دقيقه)، موثر و نسبتا بدون درد هستند.


  بارداري


  گرفتگي بيني در دوران بارداري که به نام رينيت بارداري شناخته مي شود به واسطه جريان خون بيشتر به درون بافت نرم بيني رخ مي دهد. در صورت ابتلا به اين شرايط، ممکن است نه ماه مجبور به تحمل آن باشيد.


  رينيت بارداري زندگي فرد را در معرض خطر قرار نمي دهد اما درمان آن با داروها مي تواند خطرناک باشد. در عوض، بيشتر ن شستشو با محلول سالين را مد نظر قرار مي دهند. اين اقدام ساده مي تواند به تخليه مخاط راکد به خارج از بيني کمک کند. اين به پيشگيري از يک عفونت باکتريايي ثانويه کمک کرده و همچنين فشاري که در ناحيه بيني احساس مي کنيد را کاهش مي دهد.


  اگر انحراف تيغه بيني داريد، پيش از باردار شدن با پزشک خود درباره اصلاح اين شرايط صحبت کنيد زيرا عمل جراحي در زمان بارداري از جمله گزينه هاي درمان محسوب نمي شود.


  آدنوئيدهاي بزرگ شده


  آدنوئيدهاي بزرگ شده يک دليل شايع گرفتگي بيني طي دوران کودکي است. آدنوئيدها در پشت گلو قرار دارند و به پيشگيري از عفونت در کودکان زير پنج سال کمک مي کنند. پس از پنج سالگي، آدنوئيدها کوچک شده و ديگر نقشي در مبارزه با ميکروب ها ندارند.


  گاهي اوقات، عفونت موجب تورم آدنوئيدها مي شود. اين مي تواند نه تنها موجب احساس گرفتگي بيني شود، بلکه به گرفتگي گوش ها و خشکي و ترک خوردگي لب ها به واسطه تنفس از طريق دهان منجر مي شود.


  اسپري هاي بيني يا آنتي بيوتيک ها ممکن است به مديريت علائم تا زماني که آدنوئيدها به خودي خود کوچک شوند، کمک کنند. در برخي کودکان ممکن است به خارج کردن آدنوئيدها نياز باشد، به ويژه اگر در خوابيدن با مشکل مواجه باشند.


  پوليپ هاي بيني


  پوليپ هاي بيني تکه هاي کوچکي از بافت هستند که در بيني رشد مي کنند. تحريک مداوم بيني ناشي از سينوزيت مزمن يا آلرژي ها مي تواند موجب التهاب شود که سپس موجب ايجاد پوليپ در پوشش داخلي بيني مي شود. پوليپ ها به طور معمول موجب درد يا خونريزي نمي شوند اما ممکن است به اندازه بزرگ شوند که سينوس ها و مسيرهاي بيني را مسدود کرده و موجب گرفتگي بيني شوند. همچنين، آنها مي توانند موجب اختلال در حس بويايي و چشايي شوند. ابتلا به فيبروز سيستيک يا آسم، فرد را هرچه بيشتر مستعد ابتلا به پوليپ هاي بيني مي کند.


  براي برخي افراد، استروئيدهاي خوراکي يا بيني براي کوچک شدن پوليپ ها و پيشگيري از بازگشت آنها کفايت مي کنند. افراد ديگر نيازمد انجام عمل جراحي هستند. اين در شرايطي است که احتمال بازگشت پوليپ ها وجود دارد و برخي افراد ممکن است به بيش از يک عمل جراحي نياز داشته باشند. برخي ديگر ممکن است براي سال ها مجبور به مصرف دارو باشند. در صورت بازگشت پوليپ هاي بيني، بايد در پرهيز از محرک هاي پوليپ، مانند عفونت ها کوشا باشيد.


  مسيرهاي باريک بيني


  برخي افراد با مسيرهاي باريک بيني متولد مي شوند. اگر يکي از آنها هستيد، ممکن است به طور دائم از گرفتگي بيني رنج ببريد. اين شرايط به واسطه شاخک هاي بيني بيش از حد بزرگ شکل مي گيرد. اين شاخک ها وظيفه مرطوب کردن هواي تنفسي پيش از ورود به ريه ها را بر عهده دارند.


  اگر داراي مسيرهاي باريک بيني باشيد، ممکن است گاهي اوقات با دشواري در تنفس مواجه شويد. افرادي با مسيرهاي باريک بيني اگر به آرامي تنفس کنند، مشکلي نخواهند داشت اما هنگام تنفس سريع مسير هوايي عملکرد مطلوب را ارائه نکرده و فرد در نهايت مجبور به تنفس از طريق دهان مي شود. عمل جراحي براي کاهش اندازه شاخک هاي بيني ممکن است ضروري باشد، اگرچه برخي داروهاي آلرژي و اسپري هاي استروئيد نيز ممکن است، کمک کنند.


  محرک هاي شيميايي


  برخي ترکيبات ممکن است بيني را تحريک کرده و به گرفتگي آن منجر شوند. عطرها، به ويژه در محصولات بدن يا مو که نزديک به صورت استفاده مي شوند، از مقصران اصلي هستند. عطرها نه تنها مي توانند موجب گرفتگي بيني شوند، بلکه مي توانند حس بويايي را مختل کرده که مي تواند احساس گرفتگي و پري بيني را هرچه بيشتر تقويت کند. به دليل اين که بوي محصول را به خوبي احساس نمي کنيد، ممکن است از مقدار بيشتري استفاده مي کنيد، سپس تمام اين مواد شيميايي حفره هاي بيني را تحريک مي کنند.


  اگر فکر مي کنيد محصولاتي که استفاده مي کنيد از جمله شامپوها، صابون ها، شوينده ها و نرم کننده هاي پارچه در گرفتگي و پري بيني شما نقش دارند، به دنبال گزينه هاي بدون عطر باشيد.


  استرس


  استرس و ديگر احساسات قوي مي توانند موجب تغييراتي در سطوح هورمون ها شوند که رگ هاي خوني در بيني را بزرگ‌تر کرده، بيني را منقبض کرده و تنفس را دشوار کنند. اين شرايط به نام رينيت وازوموتور يا رينوپاتي غيرآلرژيک شناخته مي شود. بهترين اقدام شناسايي منبع استرس و حذف يا يافتن روش هايي سالم براي مقابله با آن است که از آن جمله مي توان به وقت گذراندن با حيوان خانگي، انجام ورزش يا مديتيشن اشاره کرد.


  موارد ديگري از جمله هواي خشک، آلودگي هوا، و غذاهاي تند نيز مي توانند موجب رينوپاتي غيرآلرژيک شوند. با پزشک خود براي يافتن محرک و بهترين گزينه درمان صحبت کنيد.


  چه زماني به پزشک مراجعه کنيم


  روش هاي درمان براي بهبود گرفتگي بيني متنوع هستند و بيشتر پزشکان ابتدا روش هايي کمتر تهاجمي را انتخاب مي کنند.


  اين به معناي آن است که پزشکان به طور معمول محلول هاي سالين يا اسپري هاي استروئيد بيني را تجويز مي کنند. همچنين، شما مي توانيد آنتي هيستامين هاي بدون نسخه را امتحان کرده و براي چهار هفته اين روند را ادامه دهيد.


  اگر گرفتگي بيني پايدار است يا با مخاط غليظ و تغيير رنگ داده، احساس ناخوشي، تب، دندان درد، يا سردرد شديد همراهي مي شود بايد براي بررسي دقيق شرايط به پزشک مراجعه کنيد.
مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

عکس آقای خامنه ای

آخرین جستجو ها

Dave Jennifer Travis Manuel دانلود آهنگ جديد ايراني شاد دايي قاسم mark gwynne jones Christina Glenn تاسيسات ساختماني